Men’s hockey
Monday night was the grand final for the Intermediate boys.
The Intermediate boys’ season was tight with any team being able to win on any given night.
In the end it was the minor premiers Mustangs who came away with the prize, in a tough battle fought right to the end.
Mustangs opened up the early 2-nil lead through hard running and effort in the midfield and some excellent finishing in the circle and looked to be doing it easy, until Centaurs seemed to find a bit extra and pushed hard to bring the score deficit back to one goal.
Centaurs kept the crowd on the edge of their seats until the final siren pilling more and more pressure on the Mustangs’ defenders, trying for that elusive game-tying goal.
But the Mustangs’ defenders and goalkeeper stayed strong to deny Centaurs any chance.
Mustangs ended up defeating Centaurs 2-1.
This was also the awards night for Primary A and Intermediates.
Primary A:
Joint fairest & best - Hayden Fogarty and Tom Bell;
Runner-up F&B - Tyson Washer;
Grey Sharks most consistent - Jye Shepherdson;
Grey Sharks most improved - Logan Gregory;
Red Kangas MC - Samuel Newton;
Red Kangas MI - Cael Emmett;
Blue Tongues MC - Tyson Washer;
Blue Tongues MI - Regan Moloney.
Intermediates:
F&B - Carson Dewar;
Runner-up F&B - Zac Pilatti;
Joint highest goal scorer - Reece Pilatti and Brady Becker;
F&B in the grand final - Zac Pilatti.
FIXTURES
9/9/18
1pm Men’s prelim final Centaurs Green vs Patriots.
RESULTS
Men
Patriots 9 – J. Ellery 2, B. Forrest, C. Michalak, K. Michalak, E. Williams, D. Saunders, B. Edwards, S. Edwards defeated Co-op; Best Patriots - K. Michalak, C. Michalak, D. Burek; Best Co-op - D. Leonard, J. Graham, R. Pilatti.
Mustangs 8 (4 Flicks) K. Marley 2, D. Marley 2, D. Cherry, P. Pelliciari, C. Mumme, M. Shepherd defeated Centaurs Green 7 (3 Flicks) - G. Shepherdson 3, G. Tomasini, J. Wilson, B. Guilfoyle, L. Sloan; Best Mustangs - B. Johnson, A. Seeber, J. Harms; Best Centaurs Green - G. Tomasini, J. Wilson, J. Loxton.
Intermediates grand final
Mustangs 2 - R. Pilatti, Z. Pilatti defeated Centaurs 1 - J. Bury; Best Mustangs - Z. Pilatti, M. Fleay, R. Pilatti; Best Centaurs - J. Pitchers, D. Stinton, T. Read-Wallis.
Women's hockey
FIXTURES
7/9/18
6pm A2 Prelim final Rovers v Swans (Panel, Panel), TB (Rovers/Swans);
7.30pm A Prelim final Amaroo v Mustangs (Panel, Panel), TB (Amaroo/Mustangs).
8/9/18
South West League – Marist v Collie in Bunbury.
RESULTS
South West League
Collie 4 (A. Davidson, M. Crowe, T. Kirk, D. MacIntyre) d Towns 1; Best Collie: C. Jones, E. Antonovich, A. Davidson.
A-grade semi finals
Mustangs 3 (M. Craker 2, A. Barber) d Swans 0; Best Mustangs: Team effort; Best Swans: T. Read Wallis, A. Harrold, L. Massara.
Rovers 3 (B. Ramshaw, A. Davidson, L. Crowe) d Amaroo 2 (M. Crowe, J. Pilatti); Best Rovers: W. Marley, D. Pelliciari, B. Ramshaw; Best Amaroo: J. Pilatti, T. Kirk, N. Michalak.
A-reserve semi final
Mustangs 3 (S. Crellin 2, S. Mumme) d Rovers 2 (J. Blackford, S. Dewar); Best Mustangs: M. Foggarty, R. Pike, J. Lee; Best Rovers: C. Williams, N. Gasperi, C. Swan.
Intermediates preliminary final
Swans 2 (T. Emery, J. Woods) d Mustangs 1 (M. Craker); Best Swans: A. Harrold, T. Read Wallis, J. Woods; Best Mustangs: Team effort.