The Collie Mail's sports results for Thursday, August 10

Bowls

Pine Hauliers Meat Pack – August 2

Triples were played on Wednesday at the Pine Hauliers Meat Pack and six rinks of threes.

1st: Ray Colgan, George Saggers, and Vicki Daniel with 4 points plus 13; 2nd: Jeff Crowe, Val Brojanoski and Trevor Welch with 2 points plus 2.

McCafe Scroungers – August 6

A small field took to the greens on a cool morning for the McCafe Scroungers. The rink winners were Ken Richards, Gayle Riley, John Waywood and Kerry Scott.

1st: Gayle Riley; 2nd: Kerry Scott; 3rd: Ken Richards; 4th: John Waywood; Highest score: Kerry Scott; Consolation: Chris Sanford.

Ladies bowls – August 3

Ladies played cards instead of bowls through lack of numbers. The card winners for Tuesday were Estelle Johnsen, Nora Keen, Veronica Richards, Margaret Young. Thursday’s cards winners were Margaret Young, Margaret Gesue, Nora Keen.

Darts – ladies

Association singles were played on Saturday. Winner of the A-grade Dot Colombera shield was Tracy Della and runner-up was Julie Macintyre.

Winner of the B-grade Vicki Lucy shield was Katy Hyde and runner-up was Aileen Strahan.

180's were thrown by both Bianca Hart and Jo Rinder.

Results of games played August 1

Power defeated Workers Two 9-2. Power highest peg Kylie Nevermann 20, highest score Caroline Fitzgerald 114, highest average Caroline Fitzgerald 40.86. Workers Two HP Julie Rinder 9, HS Tash Burek 100, HA Tash Burek 43.72.

Workers Three defeated Workers One 9-2. Workers Three HP Lynn Cole 40, HS Amber Cockman 118, HA Lynn Cole 36.96. Workers One HP Belinda Myles, Lisa Carroll 4, HS Belinda Myles 100, HA Mhari Cain 32.18.

Vic defeated Federal 8-3. Vic HP Wendy Rinder 22, HS Jo Rinder 140, HA Tracy Della 47.88. Federal HP Shannette Jack 12, HS Shannette Jack 140, HA Shannette Jack 39.03.

Loco's defeated Ridge Two 7-4. Loco's HP Ruth Bebbington 34, HS Ruth Bebbington 106, HA Ruth Bebbinbton 39.07. Ridge Two HP Leonie Collett 28, HS Leonie Collett 135, HA Kat Dean 31.29.

Ridge One defeated New Pines 7-4. Ridge One HP Tara Moxen 40, HS Amanda Carter 98, HA Bron Bennett 34.06. New Pines HP Corrina Treasure 8, HS Kaye Allen 96, HA Kerry Watts 30.59.

Spades defeated Sheoaks 6-5. Spades HP Kirsten Murphy 30, HS Ashleigh Ray 91, HA Taylah Holden 38.96. Sheoaks HP Merril O'Brien 71, HS Michelle Kendall 132, HA Michelle Kendall 37.87.

Darts – men’s

Results for August 2

A-grade

Workers Club defeated Railways 6 – 5

Workers HP Brant Della 40, HS Dan Smythe 140, HA Dan Smythe 64.00

Railways HP Gary Keep 62, HS Ijah Coyle 140, HA Ijah Coyle 72.94

Club Hotel defeated Collie Eagles 7 – 4

Club HP Ryan Chappell 44, HS Jarred Northover 140, HA Jarred Northover 73.88

Eagles HP Peter Rowe 117, HS Chris Stewart 180, HA Peter Rowe 78.33

B-grade

Collie Eagles defeated Railways 7 – 4

Eagles HP Greg Martin 119, HS Joe Richards 140, HA Greg Martin 63.40

Railways HP Peter Ferguson 36, HS Peter Ferguson 133, HA Peter Ferguson 57.82

Coalfields defeated Vic Hotel 7 – 4

Coalfields HP Craig Rinder 72, HS Trevor Turvey snr 140, HA Trevor Turvey snr 53.56

Vic HP Jim Spencer 77, HS Syd Eatts 140, HA Jim Spencer 54.37

Club Hotel defeated Workers Club 7 – 4

Club HP Ian McSporran 100, HS Trevor Kent 180, HA Dave Chappell 64.39

Workers HP Neil True 63, HS Laurie Della 160, HA Laurie Della 58.94

Energy West defeated Ridge 9 – 2

Energy HP Fred Iley 80, HS Wayne Underdown 133, HA Wayne Retzlaff 59.26

Ridge HP Alan Moyle 40, HS Shaun Nix 140, HA Shaun Nix 52.32.

C-grade

Club Hotel 1 defeated Collie Eagles 9 – 2

Club HP Jock McSporran 56, HS Owen North 140, HA Scott Sutherland 61.15

Eagles HP Kenny Woods 32, HS Matt Harker 130, HA Daryl Fraser 47.65

Club Hotel 2 defeated Ridge 1 6 – 5

Club HP Peter Butcher 50, HS Trent Butcher 140, HA Trent Butcher 50.04

Ridge HP Dion Cashmore 44, HS Mark Carter 101, HA Mark Carter 47.57

Energy West defeated Ridge 2 9 – 2

Energy HP Tony Gollan 85, HS Tony Gollan 116, HA Luke Spencer 46.04

Ridge HP C Rodgers 52, HS Drew Dean 98, HA Barry Simpson 41.33

Workers 2 defeated Railways 7 -4

Workers HP Stephen Mathers 50, HS tony Kent 140, HA Stephen Mathers 39.55

Railways HP Darren Birch 31, HS Darren Birch 116, HA Kai Tekani 37.17

Coalfields defeated Workers1 7 – 4

Coalfields HP Cam Ugle 76, HS Glen Stallard 171, HA Cam Ugle 57.09

Workers HP Dennis Ellis Smith 25, HS Rob Ferris 133, HA Jim Allen 50.09.

Golf – men’s

Bruce Jackson’s dominate display

In a field of 48 players the big hitting Bruce Jackson showed he has a deft touch as well on the greens scoring 38 points to be a runaway victor in the Drummond Golf sponsored event.

After the game the greens were a big talking point on how true and quick they were but they were no match for Bruce who found the course to his liking and had a few shots spare to his nearest competitor.

Jim Moyses took out the second place trophy with 36 beating the fast finishing Alex Tweedie on a countback also on 36.

Last week’s winner Colin Giblett continued his good form with 35 followed by Greg Bell and Peter Coombs 34, Jan Vanvollenstee, Garry Beard and Trevor Lawrence 33, Terry Reeves, Brian Banks Ken Smallwood and Colin Naysmith rounded the vouchers out with 32.

Garry Beard returned the best gross of 77. Two ladies played and Rhonda Annandale gained the upper hand with 29 to edge out Dot Lawrence 27.

On Tuesday 37 players went to battle for the Club sponsored Leisure Day Trophy. Tony Barker-May prevailed with a fine 37 to edge out last week’s winner Chris Stewart with 35.

Neil Motion and Geoff Lee also returned 35, followed by John Wray 34, Garry Beard 33, Michael Jack and Peter Coombs 32 and Des Hebb 31.

Next week: Physio Group South West stableford; Tuesday Leisure Day; Thursday Scroungers.

Harness racing

Mares fly the Collie flag

Four different pacers of the fairer sex from four different Collie stables came up trumps for their respective connections by scoring over the last week.

The good run started last Tuesday at Gloucester Park when the Brian and Trent Wheeler combination scored with the Group one winning mare Once Bitten. 

This consistent performer was a well supported $3.20 favourite when she led from her front line draw, holding out all her challengers in the run to the line.

At the metropolitan meeting on Friday evening, Errol Ashcroft engaged Kyle Harper for another consistent mare in Kiss Me Cougar. 

She settled at the tail of the field and sprouted wings in the final 100 metres to score running away in a 1.59.5 mile rate for the long 2500 metre journey.

Despite being thrown out as a good each way chance by Gareth Hall in the pre race commentary she was great value at $10.20 the win and $2.90 the place.

This was after a similar run in Bunbury a couple of weeks back when Lauren Jones piloted her to a $19.60 win.

Bunbury’s Saturday night programme saw Dale Jackson’s Nina Jane win her first race for her new stable, scoring after settling in last position and gradually improving her position before being five wide round the final turn. 

Returning dividends of $29.90 and $4.60, the mares reinsman Aiden DeCampo was a happy camper as he picked up the catch drive with Trent Wheeler opting for the Darwin Cup over the weekend!

The Justins team made the long trip to Kellerberrin with three horses on Sunday returning with a win and a second from their two mares. 

Deni Roberts drove a great race on Simondou Su, sitting one out and three back before getting a trail into the race and outstaying the opposition to score at the lucrative odds of $15.50 and $4.10.

Jack Justins was then able to take advantage of the inside backline draw on Gunna Get Lucky to follow the leader and winner before running a game second as a $2.30 place chance.

After Gloucester Park on Friday night, Bunbury on Saturday and Pinjarra on Monday afternoon have programmes.

Hockey – men’s

FIXTURES

Men – Friday, 11/8/17

6pm – Co-op v Vets (M/G); 7.30pm – Centaurs Red v Centaurs Green (P/V).

SWHL Saturday, 12/8/17 in Busselton

4.45pm – Collie v Wests.

Men – Sunday, 13/8/17

1.30pm – Patriots v Mustangs (R/C).

Primary A / Intermediates Monday, 14/8/17

4pm – Primary A; 5.30pm – Co-op v Amaroo; 6.30pm – Amaroo v Centaurs; Umpiring – Co-op.

MEN’S RESULTS

Centaurs Green 5 – J. Wilson 2, B. Briggs 2, J. Maxwell defeated Patriots 2 – B. Latham, E. Williams. Best Centaurs Green – L. Mathews, B. Ingram, G. Tomasini. Best Patriots – P. Massara, E. Williams, B. Woods.

Co-op 3 – C. Sanford 2, B. Crowe defeated Mustangs 2 – K. Marley 2. Best Co-op – C. Sanford, J. Graham, T. McCracken. Best Mustangs – K. Marley, A. Seeber, P. Pelliciari.

Centaurs Red defeated Vets by forfeit.

COLLIE SWHL RESULTS

Collie 4 – G. Old 2, M. Shepherd, B. Sanford defeated Exies 0. Best Collie – D. Cherry, M. Shepherd, G. Tomasini.

PRIMARY A / INTERMEDIATES RESULTS

Grey 2 – R. Pitchers, J. Broadbent defeated Green 0; Best Grey – L. Marley, C. Bell, K. Mounsey. Best Green – T. Sloan, I. Sloan, C. Carrol.

Co-op 4 – B. Edwards 2, C. Dewar, L. Watts defeated Centaurs 2 – J. Pitchers, J. Clarke. Best Co-op – B. Edwards, C. Dewar, A. Barber. Best Centaurs – J. Pitchers, J. Read-Wallis, J. Woodhouse.

Amaroo 5 – K. Fleay 2, K. Michalak, C. Broadbent, A. Bonnell defeated Co-op – 2 M. Craker, B. Edwards. Best Amaroo – K. Fleay, R. Pilatti, A. Bonnell. Best Co-op – C. Dewar, M. Craker, L. Shepherd.

Hockey – women’s and junior

FIXTURES

Saturday, August 12

9.45am – C Onyx v Diamonds (T. Mumme, W. Greenmount); tech bench (S. Mume); 10.45am – C Sapphires v Rubies (J. Woods, L. Antonovich); tech bench (L. Dye); 12 noon – A2 Swans v Vets (N. Gasperi, D. Shepherdson); tech bench (Swans/Vets); 1.30pm – A2 Rovers v Mustangs (Panel, Panel); tech bench (Rovers/Mustangs); 3.15pm – SWL Marist v Collie in Bunbury.

Sunday, August 13

10.30am – A Amaroo v Mustangs (N. Gasperi, S. Dewar); tech bench (Mustangs/Swans); 12 noon – A Rovers v Swans (D. Shepherdson, J. Crowe); tech bench (Rovers/Amaroo).

Tuesday, August 15

5pm – Int Mustangs v Swans (J. Cowe, N. Gasperi); tech bench (Mustangs/Swans); 6.15pm – Int Rovers v Amaroo (C. Jones, J. Crowe); tech bench (Rovers/Amaroo).

RESULTS

SWL: Collie 3 (F. Tomasini, T. Kirk, S. Burnett) d Exies 1; Best Collie: E. Antonovich, S. Burnett, C. Jones.

A-grade: Rovers 4 (M. Williams 3, J. Marley) d Mustangs 2 (M. Craker, B. Bentley); Best Rovers: M. Williams, P. Old, C. Swan; Best Mustangs: M. Craker, T. Kuhne, E. Antonovich. Amaroo 5 (M. Crowe 3, S. Burnett, T. Kirk) d Swans 0; Best Amaroo: E. Varis, M. Pullan, S. Burnett; Best Swans: L. Massara, R. Swallow, T. Read Wallis.

A-reserve: Swans 2 (M. Conlan, K. Harker) drew Mustangs 2 (C. Sheppard 2); Best Swans: K. Harker, J. Davidson, R. Clark; Best Mustangs: M. Fleay, T. Bignall, R. Hann.

Rovers 4 (S. Dewar 3, N. Gasperi) d Vets 1 (D. Pesci); Best Rovers: N. Gasperi, J. Gulvin, I. Williams; Best Vets: B. Pike, M. Loxton, C. Broadbent.

Intermediates: Rovers 2 (L. Crowe, S. Washer) d Swans 0; Best Rovers: P. Marley, S. Coverley, C. Crowe; Best Swans: D. Hunter, J. Woods, Z. Bury.

Mustangs 8 (M. Craker 4, A. Cain 2, Z. Hawks, G. Sheppard) d Amaroo 1 (G. McIntyre); Best Mustangs: A. Pike, M. Faries, M. Fogarty; Best Amaroo: S. Burnett, E. Varis, G. McIntyre.

C-grade: Rubies 3 (J. Davies 3) d Diamonds 2 (Z. Hawks, S. Bury); Best Rubies: J. Davies, S. Washer, I. Kippin; Best Diamonds: S. Bury, Z. Bury, A. Pitchers.

Sapphires 2 (P. Marley, H. Rowden) d Onyx 1 (N. Emery); Best Sapphires: S. Townsend, L. Smith, L. Davey; Best Onyx: Team effort.

C-grade wind-up: The C-grade windup will commence at 12 noon this Saturday. Players are to bring a change of shirt so they can hand back their playing shirt after presentations.

Soccer

COLLIE Power men’s and ladies hosted Football Club Margaret River and Busselton City respectively in what turned out to be a frustrating day for both Collie sides.

The ladies fought hard all day but were overwhelmed by their league opponents from Busselton and eventually went down 7-1 to the visitors.

Young Jess Carter scored Collies only goal of the day. They take on Margaret River ladies this Sunday in Collie.

An understrength men’s side took on heavyweights Margaret River in windy conditions. Collie spent most of the game defending however 10 minutes before half-time the visitors would take the lead.

The second half was much of the same as Collie battled with heart and intensity. Hope was salvaged when Jac Hollins was brought down in the box and up stepped Jovan Duricic.

However the shot was saved and the match ended 1-0 to the visitors, effectively ending Collies chances of defending their league title.

All efforts will now go into this Sunday where they take on Hay Park in the semi-final of the South West Cup.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop